Gazze’de son durum: Refah sınır kapısı kapalı, yardım geçişi sağlanamıyor

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, Gazze ve Mısır arasındaki Refah sınır kapısının halen kapalı olduğu, Gazze’ye gönderilmek üzere Mısır’da bulunan gıda ve ilaç yardımlarının Mısır’da ‘biriktiği’ uyarısında bulundu. Yetkililerin açıklamasına göre, ABD’nin Gazze’de inşa ettiği geçici iskele üzerinden de BM deposuna 2 gündür yardım ulaşmıyor.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Operasyonlar ve Savunma Birimi Direktörü Edem Wosornu, İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları sürerken, Gazze halkına manalı düzeyde bir destek sağlamak için yeterli malzeme ve yakıt bulunmadığını söyledi. Mısır da dün yaptığı açıklamada, İsrail’in saldırılarının teşkil ettiği risk sebebiyle Refah Sınır Kapısı’nın kapalı kalmaya devam ettiğini bildirdi.

‘YIKIMIN BİLANÇOSU, AKIL ALMAZ BOYUTLARDA’

BM Güvenlik Konseyi toplantısında son durum hakkında bilgi veren Wosornu, “Doğrusunu söylemek gerekirse Gazze’de olup biteni anlatacak kelimeler tükeniyor. Biz bunu bir felaket, bir kabus, bir dünya cehennemi olarak anlattık. Bunların hepsi ve daha da kötüsü” dedi.

Wosornu, Gazze’de devam eden saldırılar nedeniyle koşulların daha da kötüleştiğini belirterek, son iki haftada 800 binden fazla Filistinlinin Gazze içinde yer değiştirdiğini anlattı.

Yerinden edilen Filistinlilerin korunması gerektiğini vurgulayan Wosornu, “İnsanların bu bölgelerdeki yeni alanlara vardıklarında karşılaştıkları durum ise korkunç. Mevcut altyapı son derece sınırlı, yeterli tuvalet, su noktası, drenaj ve barınak yok” ifadelerini kullandı.

“Gazze’de ölü, yaralı ve yıkımın bilançosu kesinlikle akıl almaz boyutlarda” diyen Wosornu, uluslararası insancıl hukuka göre Gazze’ye insani yardımların bir an önce hızlı ve engelsiz şekilde geçişinin kolaylaştırılması çağrısında bulundu.

‘GAZZE’DE GÜVENLİ HİÇBİR YER KALMADI’

Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland de BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail’in son saldırılarıyla Refah kentinde halihazırda kuşatılmış durumdaki halk için durumun giderek umutsuz ve tehlikeli hale geldiğini vurgulayarak, “İsrail’in Refah ve çevresindeki operasyonları ve askeri manevraları yoğunlaştıkça, Refah’taki güvenlik durumu hızla kötüleşiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Wennesland, İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’de güvenli hiçbir yerin kalmadığını belirterek, “Daha büyük ölçekli bir operasyon olasılığı da dahil olmak üzere mevcut gidişatın, insani yardım malzemelerinin girişini ve çaresiz sivillere güvenli dağıtımını artırma çabalarını daha da baltalayacağından derin endişe duyuyorum” diye konuştu.

ABD: GAZZE’YE 569 TONUN ÜZERİNDE İNSANİ YARDIM GİRDİ

Öte yandan, Gazze Şeridi’ne denizden insani yardım girişi için geçici bir iskele inşa eden ABD’nin Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) bugün yaptığı açıklamada, iskelenin inşa edildiği günden bu yana Gazze’ye 569 tonun üzerine insani yardım geçişi olduğunu, ancak tüm yardımların depolara ulaşmadığını ifade etti.

BM, cuma günü iskele üzerinden BM yetkililerine teslim edilen 10 kamyon dolusu gıda yardımının Deyr El Belah’taki Dünya Gıda Programı (WFP) deposuna ulaştığını bildirmişti. BM, pazar ve pazartesi iskele üzerinden hiçbir yardım teslim almadı.

SULLIVAN, FKÖ GENEL SEKRETERİ İLE ATEŞKESİ GÖRÜŞTÜ

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh de dün ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Gazze’deki saldırıların ‘derhal durdurulmasının gerekliliğini’ görüştüğünü duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, Hüseyin eş-Şeyh, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile bir araya geldiğini ve Gazze’de acilen ateşkesin sağlanmasının gerekliliği konusunu görüştüğünü kaydetti.

Görüşmede Gazze’ye insani yardım ve sağlık malzemelerinin girmesi için İsrail’in tüm sınır kapılarını açmaya zorlanması gerektiğini ele aldıklarını ifade eden Şeyh, ayrıca İsrail’in işgal altındaki baskın ve gözaltılarının durdurulması, Filistin yönetimi adına topladığı vergi gelirlerine el koymayı bırakması gibi konuların da görüşüldüğünü aktardı.

SANDERS’TAN UCM’NİN ‘NETANYAHU’ KARARINA DESTEK

Öte yandan, ABD’li Senatör Bernie Sanders, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han’ın, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant’a ilişkin yakalama kararı başvurusuna destek verdi.

Bağımsız Vermont Senatörü Sanders, sosyal medya hesabı X’ten yaptığı açıklamada, uluslararası toplumu, UCM’nin kararlarına saygı duymaya çağırdı. Sanders, “UCM Başsavcısı, savaş suçlarına karışmış siyasi liderler için yakalama kararı başvurusunda haklıdır. Küresel toplum, uluslararası hukuku savunmalıdır. Ahlak ve görgü kuralları olmaksızın gezegenimiz hızlıca anarşi, bitmeyen savaşlar ve barbarlığa kayabilir” dedi.

Sanders, UCM Başsavcısı’nın sadece İsrailli liderlere değil, aynı zamanda Hamas liderlerine de yakalama kararı başvurusunda bulunduğunu, UCM’nin daha önce Ukrayna savaşı dolayısıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için de yakalama kararı verdiğini hatırlattı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x