Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Can Atalay Krizi için Yeni Anayasayı Çözüm Olarak Sundu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasında yaşanan kriz için konuştu. Yeni anayasa çağrısı yaptı: ‘Krizler yeni anayasayla çözülür.’ dedi.

Milletvekili olmasına rağmen tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi, hak ihlali kararı almıştı.

Anayasa Mahkemesi, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili hak ihlali kararı aldı ancak Yargıtay 3. Dairesi bu kararı uygulamaya koymadı.

Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında Yargıtay suç duyurusunda bulundu. Yargıtay, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için kararın bir örneğinin TBMM’ye gönderilmesine de karar verdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, iki kurum arasındaki çatışmayı değerlendirdi. Tunç, “Krizler yeni anayasayla çözülür.”dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: “Sorunun çözümü yeni bir anayasa yapmaktan, bu tür çelişkileri ortadan kaldıracak değişiklikleri yapmamız gerekiyor. AYM’nin yapısında da düzenleme ihtiyaçları açık.” dedi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Can Atalay için hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması; Türkiye Barolar Birliği, barolar, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti genel başkanları ve siyasi parti temsilcileri tarafından tepki almıştı.

Yargıtay Başkanlığının aldığı tepkiler ardından yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesinin aldığı hak ihlali kararı için şu ifadeler bulundu:

“Anayasa Mahkemesi’nin, bireysel başvuru incelemelerinde zaman zaman anayasal ve yasal sınırları aşarak Yargıtay ve Danıştay uzman dairelerince geliştirilen yerleşik içtihatları ters yüz edecek, hukuk sistemini kaosa sürükleyecek şekilde kararlar alması, kesin hüküm etkisini tamamen devre dışı bırakılmasına neden olmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x