44.000 Yıllık Kurt , Mükemmel Bir Şekilde Korunmuş Halde Bulundu

Rusya’nın Uzak Doğusu’ndaki Abyysky Bölgesi’nde, Tirekhtyakh Nehri’nin donmuş zirvelerinde yer alan burası, yılın büyük bölümünde soğuk ve buzlu kalan bir bölge.
Kurt aslında 2021 yılında bulunmuş ve o zamandan beri bilim insanları tarafından muhafaza ediliyor .
Başlangıçta Saha (Yakutistan) Cumhuriyeti Bilimler Akademisi’ne nakledilen ceset, şimdi nihayet otopsi aşamasında .
Tüm organlarından örnekler alındı ​​Kuzey Doğu Federal Üniversitesi Mamut Müzesi ve Saint Petersburg Avrupa Üniversitesi’ndeki bilim insanları, tamamen steril bir odada kurdun cesedini kesip iç organlarının yanı sıra yiyecekleri sindirecek olan mide-bağırsak sisteminden örnekler aldılar.
Kurtun midesinin içeriği henüz bilinmiyor ancak muhtemelen hayvanı ilk başta öldüren bir hastalık gibi kötü şeyler içeriyor olabilir.

Rusya’nın donmuş toprağında mükemmel bir şekilde korunan kurdu bilim insanları şimdi bıçak altına yatırıyor.
Bilim insanlarının bundan yola çıkarak kurtların sağlık durumları ve hatta binlerce yıl önce ne yedikleri hakkında bilgi edinmeleri umuluyor .
Yakutistan Bilimler Akademisi Mamut Faunası Araştırma Bölümü Başkanı Albert Protopopov, “Midesi izole edilmiş bir şekilde muhafaza edilmiş, hiçbir kirletici madde yok, dolayısıyla görev hiç de kolay değil” dedi.
“Hazırlık sonucunda antik Pleistosen’in biyotasının bir anlık görüntüsünü elde etmeyi umuyoruz. Aktif ve büyük bir avcıydı, ne yediğini bulma fırsatımız var.
“Ayrıca kurbanlarının tükettiği nesneler de onun midesine gidiyordu.”

Kurt 44.000 yıl önce öldü
Kuzey Doğu Federal Üniversitesi Mamut Müzesi’ndeki laboratuvarın başkanı Maxim Cheprasov da ekibin, hayvanın öldüğünde tam yaşını bulmak için bir ‘küçük azı dişi’ seçtiğini açıkladı.
Cheprasov, “Dişlerin aşınmasına ve sagital sırtın gelişimine bakarak bunun yetişkin bir erkek olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.
North-Western State Tıp Üniversitesi Epidemiyoloji, Parazitoloji ve Dezenfeksiyon Bölümü’nden Profesör Artemy Goncharov, çalışmanın binlerce yıl öncesine ait bakterilerin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlayacağını söyledi.
“Fosil hayvan buluntularında canlı bakterilerin binlerce yıl boyunca varlıklarını sürdürebildiğini görüyoruz, bunlar bir nevi o eski zamanların tanığıdır.” dedi.
Kuzey Doğu Federal Üniversitesi ayrıca Sibirya’nın Yakutistan bölgesindeki Nizhnekolymsk bölgesinde bulunan bir başka donmuş kurt üzerinde de incelemelerde bulunuyor. Bu hayvana yeniden otopsi yapılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x