Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır? Gemlik Depremini Saniyeler Önce Nasıl Bildi?

Merkez üssü Bursa-Gemlik olan 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Saat 10.42’de gerçekleşen depremin büyüklüğü AFAD tarafından 5.1 olarak ölçüldü. Depremin ardından gözler telefonlara çevrildiğinde Android kullanıcıları depremden saniyeler önce telefonlarına bildirim gelmiş olduğunu gördü.

Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır?

Dünyanın her yerinde her gün onlarca depremler oluyor ve yüz milyonlarca insan depremin etkileyeceği bölgelerde yaşıyor. Erken uyarı sistemleri ise insanların sarsıntıya hazırlanmasına yardımcı olabilir. Peki nasıl?

11 Ağustos 2020 tarihi itibaren Android telefonunuz, dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın Android Deprem Uyarı Sisteminin bir parçası olarak çalışmaktadır. Android telefonların dünyanın en büyük deprem algılama ağını oluşturmak üzere milyonlarca diğer Android telefona katılarak mini bir sismometre olabileceği anlamına gelir.

Tüm akıllı telefonlar, deprem olabileceğini gösteren sinyalleri algılayabilen küçük ivmeölçerlerle donatılmıştır. Telefon, deprem olabileceğini düşündüğü bir şey tespit ederse, deprem algılama sunucusuna, sarsıntının meydana geldiği kaba bir konumla birlikte bir sinyal gönderir. Sunucu daha sonra bir deprem olup olmadığını anlamak için birçok telefondan gelen bilgileri birleştirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir